top of page

Pierwsza wizyta u seksuologa

Pierwsza wizyta u seksuologa/żki może budzić lęk. Jest to zrozumiałe - obawa przed czymś nieznanym jest naturalna. Seksuolog/żka, to osoba posiadająca specjalistyczne przygotowanie, które ma na celu pomóc w radzeniu sobie z trudnościami związanymi z seksualnością.
W Polsce pracują zarówno lekarze-seksuolodzy, jak i psychoseksuolodzy. Pierwsi zajmują się przede wszystkim zaburzeniami o podłożu biologicznym, natomiast osoby specjalizujące się w psychoseksuologii posiadają przygotowanie psychologiczne lub psychoterapeutyczne i korzystają z różnych oddziaływań pomagających w zmianie funkcjonowania w sferze psychicznej.

Decydując się na rozpoczęcie terapii seksuologicznej, wiele osób często nie wie, czego się po niej spodziewać. Samo myślenie o wizycie u seksuologa i rozmowie o bardzo intymnych problemach z obcą osobą może być krępujące. Podczas pierwszej wizyty (lub wizyt) zwykle następuje zebranie wywiadu, służącego zrozumieniu aktualnej sytuacji oraz jej przyczyn. Zadawane pytania dotyczą orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, współżycia seksualnego i jego przebiegu, ogólnego stanu zdrowia, przebytych chorób oraz wcześniejszego leczenia.


Aby lepiej przygotować się do takiej wizyty, zapoznaj się z kilkoma sugestiami, które pomogą Ci przygotować się do pierwszego spotkania z seksuologiem/żką:


1. Określ swoje cele przed wizytą

Zastanów się, co chcesz osiągnąć dzięki terapii. Czy masz konkretny problem do rozwiązania, czy chcesz po prostu poprawić jakość swojego życia seksualnego? Im szczególowiej określisz cele, tym terapia będzie skuteczniejsza.


2. Przygotuj się na pytania dotyczące zdrowia i życia seksualnego

Podczas wizyty najpewniej zostaniesz zapytan/ay o różne kwestie związane z Twoim zdrowiem i życiem seksualnym. Przygotuj się, aby opowiedzieć o swoich doświadczeniach, preferencjach i problemach.


3. Bądź otwarty/a i szczery/a

Wizyta u seksuologa to czas dla Ciebie. Może ona służyć nie tylko podzieleniu się doświadczanymi trudnościami (co samo w sobie może przynosić ulgę) ale także nauce szczerego rozmawiania o sprawach związanych z seksem i seksualnością. Jeżeli podzielenie się niektórymi informacjami wydaje Ci się trudne – pomyśl, że pomogą one lepiej zrozumieć specjalistce/cie, co przeżywasz.


4. Wstyd zostaw w poczekalni

Wizyta u seksuologa to czas na rozmowę o Twoim życiu seksualnym. To czas dla Ciebie. Rolą seksuolożki/ga nie jest ocenianie Ciebie. Zadawane pytania służą wyłącznie lepszemu zrozumieniu Twoich problemów. Aby wiedzieć, jak skutecznie Ci pomóc, potrzebne jest zrozumienie trudności, z którymi się mierzysz, nieprawdaż?


5. Przygotuj się na badanie somatyczne

Niektóre trudności związane z seksualnością mogą być wywoływane przez schorzenia biologiczne (np. cukrzyca, nadciśnienie) oraz przyjmowane leki. Dlatego w zależności od Twojego problemu, seksuolog/żka może zlecić badania somatyczne, np. analizy krwi czy moczu.

 

6. Nie wahaj się zadawać pytań

Wizyta u seksuologa to czas na zadawanie pytań. Nie wahaj się zapytać o wszystko, co Cię interesuje. Pomocne może być wcześniejsze przygotowanie listy nurtujących Cię pytań, aby podczas spotkania o niczym nie zapomnieć.


7. Nie zwlekaj z wizytą

Jeśli doświadczasz trudności związanych z życiem seksualnym, nie zwlekaj z wizytą. Im szybciej zaczniesz terapię, tym szybciej rozwiążesz swoje problemy.


Jesteś na dobrej drodze!

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page