top of page

O MNIE

Ukończyłem studia pedagogiczne w zakresie edukacji dorosłych na Uniwersytecie Warszawskim oraz seksuologii klinicznej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie przygotowuję się do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty poznawczo - behawioralnego (CBT) w szkole psychoterapii Crescentia.

Michał Pawlęga, terapeuta i seksuolog

Od wielu lat zajmuję się promocją zdrowia seksualnego i psychicznego oraz udzielaniem wsparcia kryzysowego i terapeutycznego. Doświadczenie zawodowe zdobywałem m.in. w Stowarzyszeniu Lambda-Warszawa, Społecznym Komitecie ds. AIDS oraz Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny. Prowadziłem programy badawcze, zapobiegania zakażeniom HIV i uzależnieniom dotyczące tzw. populacji trudnodostępnych (osoby należące do grup stygmatyzowanych społecznie: osoby używające narkotyków, osoby LGBT, osoby świadczące usługi seksualne). Współtworzyłem pierwszy w Polsce kompleksowy program skierowany do problemowych użytkowników chemsex. Zajmowałem się także testowaniem w kierunku HIV i udzielaniem wsparcia dla osób zakażonych. Za te działania otrzymałem nagrodę "Czerwona Kokardka" przyznawaną za szczególny wkład w działania profilaktyczne w dziedzinie HIV i AIDS w Polsce. Jestem także ambasadorem ogólnopolskiej inicjatywy SEXEDPL.

 

Posiadam własne doświadczenie przynależności do grupy mniejszościowej, wychodzenia z uzależnienia oraz radzenia sobie z poważnymi kryzysami osobistymi. Dzięki temu potrafię wczuć się i zrozumieć położenie osób, którym pomagam.

 

Wierzę, że każdy człowiek ma prawo do samostanowienia i autonomii, zaś moją rolą jest towarzyszenie mu w zmianie. Zależy mi, by to co robię skutecznie wspierało ludzi w rozwoju i odpowiadało najwyższym standardom.

 

Doskonalę moje umiejętności terapeutyczne i trenerskie uczestnicząc w regularnej superwizji. W mojej pracy przestrzegam także kodeksów etycznych Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Stowarzyszenia Terapeutów Uzależnień i Stowarzyszenia Trenerów STOP, do których należę.

Zainteresowania naukowe i zawodowe rozwijam także jako członek Association for Addiction Professionals (NAADAC)Europejskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, European AIDS Treatment Group, Eurasian Harm Reduction Association (EHRA), Eurasian Coalition on Health, Rights, Gender and Sexual Diversity (ECOM) oraz Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS.

bottom of page