top of page

Jak znaleźć dobrego terapeutę?

Być może zastanawiasz się nad rozpoczęciem psychoterapii. Jednym z czynników decydujących o jej skuteczności jest wybór odpowiedniej osoby, którą będziesz w stanie obdarzyć zaufaniem i która będzie Ci w stanie skutecznie pomóc. Oto kilka kluczowych kroków i wskazówek, które mogą pomóc Ci znaleźć fachową pomoc.


Krok 1: Określ swoje potrzeby

Przed rozpoczęciem poszukiwań zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania wobec terapii. Czy chcesz pracować nad konkretną trudnością, czy też szukasz wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych? Czy wolisz terapię indywidualną czy grupową? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci określić, czego oczekujesz od terapii i jakiego rodzaju specjalizacji potrzebujesz.


Krok 2: Wybierz odpowiednie podejście

Psychoterapeutki/ci specjalizują się w różnych dziedzinach, np. terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), terapii psychodynamicznej, terapii systemowej, terapii gestalt, terapii poznawczej, terapii schematów, terapii EMDR i innych. Każda z tych specjalizacji ma swoje zalety i wady, a wybór zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Poczytaj więcej o każdym z tych podejść, aby znaleźć to, które wydaje się być dla Ciebie najbardziej odpowiednie.


Krok 3: Sprawdź kwalifikacje

Upewnij się, że wybrana przez Ciebie osoba ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. W Polsce, aby móc legalnie prowadzić praktykę psychoterapeutyczną, należy ukończyć co najmniej dwa lata szkolenia z psychoterapii zaakceptowanego przez odpowiednie Towarzystwo, zajmujące się danym rodzajem psychoterapii. Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie osoba ukończyła odpowienie studia (psychologiczne, pedagogiczne lub pokrewne), a także uzupełniające szkolenia.


Krok 4: Zwróć uwagę na opinie

Przeczytaj opinie na temat wybranej przez Ciebie specjalistki/ty. Możesz to zrobić na różnych portalach internetowych lub zapytać znajomych. Pamiętaj jednak, że opinie te mogą być subiektywne i nie zawsze odzwierciedlać rzeczywistość.


Krok 5: Umów się na wstępną konsultację

Zanim zdecydujesz się na terapię, umów się na konsultację z wybraną specjalistką/tą. Podczas konsultacji sprawdzisz, czy dana osoba może pomóc Ci w doświadczanych trudnościach, czy masz z nią dobry kontakt i czujesz się bezpiecznie w trakcie rozmowy, oraz dowiesz jak będzie przebiegała terapia. Uzgodnij jakie będą zasady pracy. Jeżeli nie wiesz jak mogą one wyglądać, zapytaj terapeutki/terapeuty. Zwróć uwagę, czy zabezpieczają one dobrze Twoją poufność, prywatność oraz czy są czytelne.

Znalezienie odpowiedniego psychoterapeuty/tki może być kluczowe dla osiągnięcia pożądanych rezultatów w terapii. Pamiętaj, że to ważna decyzja, która może mieć znaczący wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page