top of page

Czy psychoterapia online ma sens?

W dzisiejszych czasach przeniesienie wielu usług do przestrzeni internetowej dotyczy również psychoterapii. Coraz częściej ludzie zastanawiają się, czy terapia przez internet może być równie efektywna co tradycyjne spotkania w gabinecie.

Jak wygląda terapia online?

Psychoterapia online najczęściej odbywa się poprzez kontakt z terapeutką/tą w czasie rzeczywistym, za pomocą wideorozmowy na jednej z platform takich jak Teams, Skype, Zoom i podobnych. Badania naukowe sugerują, że terapia w tej formie może być równie skuteczna jak tradycyjne spotkania twarzą w twarz. Wydaje się, że różnice w formie spotkania nie mają istotnego wpływu na efektywność terapii.

 

Zalety terapii online

Jedną z kluczowych zalet terapii online jest zwiększone poczucie komfortu i bezpieczeństwa podczas rozmowy z terapeutą. Wiele osób doświadcza emocji, takich jak wstyd czy dyskomfort, co może utrudniać otwartość w rozmowie. Terapia online może pomóc w zmniejszeniu tego dyskomfortu, co wpływa korzystnie na efektywność terapii.

 

Elastyczność i dostępność

Psychoterapia online cechuje się także większą elastycznością. Umożliwia udział w sesjach terapeutycznych bez konieczności podróżowania, co jest oszczędą czasu i może zwiększać komfort. Dla osób mieszkających w odległych miejscowościach, za granicą lub mających ograniczenia w poruszaniu się, terapia online staje się dogodną alternatywą.

 

Potencjalne trudności w terapii online

Terapia online nie jest rozwiązaniem odpowiednim w każdej sytuacji. W przypadku poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa czy poważne zaburzenia osobowości, terapia w tradycyjnej formie lub odbywająca się stacjonarnie może być skuteczniejsza. Ponadto, niektóre osoby mogą odczuwać brak osobistego kontaktu jako utrudnienie w budowaniu relacji terapeutycznej, umożliwiającej bezpieczeństwo i zaufanie.

 

Jaka forma będzie dla mnie lepsza?

Ostateczny wybór między terapią online a tradycyjnymi wizytami zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb każdej osoby. Psychoterapia online może być korzystnym rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć wizyt w gabinecie z różnych powodów, lecz zawsze istotne jest rozważenie specyfiki własnej sytuacji i potrzeb.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page